Mediacje rodzinne to metoda pracy z konfliktem małżeńskim a także szeroko rozumianą rodziną. Mediatorzy jako osoby bezstronne, neutralne i biegłe w procesie komunikacji międzyludzkiej ułatwiają dojście do porozumienia. Porozumienie jest akceptowanymi przez obie strony ustaleniami, które mają być realizowane. Aby porozumienie było trwałe, każdy musi mieć poczucie, że uzyskał coś dla siebie ważnego. Mediatorzy nie wymyślają rozwiązań, pomagają w jasnym określeniu tego na czym zależy Klientom oraz w zrozumieniu potrzeb każdego z uczestników mediacji.
Naszym mottem jest:
Klient jest ekspertem od swojego życia.
Sam najlepiej wie, czego pragnie i co jest mu potrzebne.
Jeśli ustalenia są konkretne, zachęcamy do spisania ich w formie porozumienia mediacyjnego. Dokument ten może zostać użyty podczas rozprawy rozwodowej. Sądy preferują takie porozumienia i wolą, żeby małżonkowie dogadali się sami. Dobrowolne porozumienie zawsze lepiej rokuje na przyszłość, niż arbitralna decyzja sądu. Dla par nieformalnych taki dokument jest „mapą drogową” umożliwiającą zminimalizowanie nieporozumień w pierwszym, najtrudniejszym etapie po rozstaniu. Przydatny bywa także gdyż zmieniające się warunki wymagają przeformułowania dotychczasowych ustaleń.
Mediacje rodzinne są poufne, co oznacza, że wszystkie informacje ujawnione podczas sesji nie mogą być przekazywane osobom trzecim, wykorzystywane w sądzie.
Obecność obcych osób, inne miejsce niż własne mieszkanie i proste zasady pozwalają dojść do wspólnych ustaleń, także wtedy, gdy poziom emocji jest duży i dotychczasowe próby porozumienia kończyły się kłótniami. Gdy kryzys związku doprowadza do rozstania, dominuje smutek, zawiedzione nadzieje, a a także gniew lub złość. Wtedy największą korzyścią jest pokój, choćby najbardziej delikatny.
Z mediacji równie często wychodzą zadowolone kobiety, jak i mężczyźni. Możliwość zrozumienia emocji, sens ich akceptowania i konkretne zasady sprawiają, że wielu z nich „nareszcie wie o co chodzi”. Zdarzają się pary, które nie uzyskały zadowalających efektów w terapii małżeńskiej, a konkretne ustalenia w wyniku mediacji rodzinnych dały im poczucie, że wiedzą co mają robić, by rozpocząć ratowanie związku.
Nie ma żadnych ograniczeń co do powiązań rodzinnych osób uczestniczących w mediacji. Może to być małżeństwo, związek nieformalny, rodzeństwo, teściowie, dzieci, byłe żony, mężowie, ich partnerki. Jedyny warunek jest taki, że każdy z uczestników ma być w pełni świadomy kto prócz niego i mediatorów znajdzie się na spotkaniu.
Sesja trwa dwie godziny, bierze w niej udział dwójka mediatorów. Czasem potrzebna jest tylko jedna sesja, częściej dwie lub trzy. Optymalnie, jeśli między spotkaniami miną przynajmniej 3 tygodnie. Każda sytuacja jest specyficzna i mediacja jest odpowiedzią na konkretne potrzeby. Zadzwoń, by porozmawiać czy Twoja sytuacja nadaje się do mediacji.