Jak ratować związek? – to pytanie zadają sobie ci, którzy nie chcą się poddać. Sprawdź, jak poradzili sobie inni, którzy zabrali się za to zbyt późno.
Wiele osób, które miały czas i możliwość przemyślenia powodów i przyczyn rozpadu swojego związku dochodzi do podobnych refleksji na ten temat:
Przestaliśmy ze sobą rozmawiać
Oddaliliśmy się od siebie
Coraz mniej o sobie wiedzieliśmy, co jest dla nas ważne
Zamiast rozmowy był mój / twój monolog
Udało nam się nawet coś ustalić, ale nic z tego nie wynikło.
Wiedza ta przychodzi czasem zbyt późno, by uratować związek. Korzystając z doświadczeń innych możemy zacząć zmieniać swoja relację wtedy, gdy nie jest jeszcze za późno. Zwróćmy uwagę na wymienione powyżej symptomy i gdy tylko je dostrzeżemy podejmijmy konstruktywne działanie:
- inicjujmy rozmowy, również na ważne tematy, mówmy o emocjach i uczuciach
- stosujmy metody dobrej komunikacji
- dopytujmy się o motywacje, wartości i przyczyny trudnych dla nas relacji
- stawiajmy granice – na co się nie zgadzamy musimy wiedzieć zarówno my sami, jak i nasz partner.
- sprawdzajmy, czy wspólne decyzje zmian wdrażane są w życie.
Podczas terapii dla par stwarzamy warunki by trudne emocje nie przeszkadzały w ustaleniach co jest ważne. Pomagamy w uporządkowaniu uczuć i tematów.
Dbamy, by mogły zaistnieć konstruktywne form komunikacji. Pokazujemy, jak mówić o zranieniu, rozczarowaniu, złości w sposób , który umożliwia dalszą rozmowę.
Docieramy do sedna konfliktów, odkrywamy co jest w nich najważniejsze. Dzięki temu można zobaczyć co kryje się pod dziwnymi potrzebami, nieprzyjemnymi sformułowaniami, czy mocnymi reakcjami emocjonalnymi.
Ułatwiamy w ustaleniu czego i w jaki sposób nie robić jeśli chcemy ratować związek.
Służymy doświadczeniem w ustalaniu „mapy drogowej” zmian i objawów, po których można poznać, czy deklaracje pokrywają się z rzeczywistością.
Pingback: Czy Mediacja Rodzinna Może Pomóc, By Godnie Się Rozstać? - Monika Jędrzejewska
Pingback: Co zrobić, by godnie się rozstać? - Mediacje rodzinne