Problemy w komunikacji w związku – na co zwracać uwagę

W dużym uproszczeniu komunikacja między bliskimi osobami to przepływ i wymiana informacji na różnych płaszczyznach (emocjonalnej, intelektualnej, fizycznej). Często wymiany te odbywają się na wszystkich płaszczyznach jednocześnie i niełatwo jest zorientować się „o co chodzi”. Rozmowa przepina się między tematami, emocjami i argumentami. Przyczyn może być wiele i nie zawsze ich odkrycie jest możliwe. Ich badanie lepiej jest zostawić na kolejny krok, a przede wszystkim skoncentrować się na czymś, co rozładuje napięcie.

Na co warto zwrócić uwagę? Jak zareagować?

Jeśli tylko zorientujesz się, że:

  • temperatura rozmowy wzrasta,
  • pojawiają się negatywizmy
  • reakcje wydają się nieadekwatne do tematu, lub sposobu rozmowy

Wtedy warto sięgnąć po proste (jak najprostsze) sposoby zmniejszania napięcia. Mogą nie zadziałać od razu, nie są też cudownym zaklęciem które zmieni sytuację i nastrój natychmiast jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki. Wprowadzi jednak coś nowego, innego niż do tej pory otwierając sznsę na inny przebieg, inną dynamikę sporu, czy kontrowersji.

Zadawanie pytań jest najlepszym sposobem, by dowiedzieć się tego, co dzieje sie z drugą osobą. W przypadku płaszczyzny emocjonalnej dobrze sprawdza się:

Czy zrobiłem/ zrobiłam coś co cię uraziło / zabolało?

Dla rozjaśnienia i uspokojenia płaszczyzny intelektualnej sprawdza się pytanie:

Czy my się na pewno rozumiemy? Sprawdźmy, bo może nie mówimy o tym samym.

Płaszczyzna fizyczna tez przekazuje sporo informacji, choć często są one trudne do odcyfrowania. Wtedy można zapytać:

Widzę (po twojej minie, ruchu), że jesteś wzburzony / wzburzona. Co się w tobie teraz dzieje, bo nie wiem (nie rozumiem).

Zadawanie tych pytań jest formą dbania o związek i całą relację. Druga osoba może tego nie dostrzegać szczególnie w stanie wzburzenia lub urażenia. Warto pamiętać o tej intencji i nie wnosić w tym momencie swojej negatywności, bólu i urazy. Na to też powinien przyjść czas wtedy, kiedy druga osoba będzie w stanie to przyjąć. Przepływ informacji powinien odbywać sie w obie strony. Jest to główny przejaw partnerstwa w związku.

Powyższe pytania są zwrotnicami, które umożliwiają skierowanie rozmowy na i inne tory myślenia. Aby to zadziałało musi być osoba, która dostrzeże wzrastające napięcie i zrobi (powie) coś innego niż zazwyczaj. Warto pamiętać, że aby móc w ten sposób zareagować trzeba się czuć pewnie, i być zrównoważonym/ zrównoważoną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *