Jak zachęcić partnera do mediacji rodzinnych?

Wciąż jeszcze sporo osób traktuje sięganie po pomoc dla związku jako coś wstydliwego. Korzystanie ze wsparcia jest dla nich oznaką, że sami nie dają sobie rady z tak prostymi, podstawowymi sprawami, jak zwykła rozmowa.

Dla mężczyzn mających tego rodzaju obiekcje, ważne mogą być następujące informacje:

  • Mediatorzy porządkują proces rozmowy, dbają o równowagę między emocjami i argumentami.
  • Jako osoby nie zaangażowane w konflikt, mediatorzy mogą wnosić inny punkt widzenia, inną perspektywę.
  • Uczestniczenie w spotkaniach dwojga mediatorów, mężczyzny i kobiety, wprowadza bezstronność i ułatwia zrozumienie innego sposobu myślenia, odczuwania i reagowania.
  • Często jedynym, czego potrzebują związki na wczesnych etapach konfliktu, jest zmobilizowanie się do wysłuchania się nawzajem, konstruktywnej rozmowy i poszukiwania rozwiązań. Już sama obecność osób neutralnych (mediatorów) ogranicza wybuchy emocji, np. podnoszenie głosu, inwektywy czy wychodzenie podczas rozmowy.
  • Im wcześniej podejmuje się działania na rzecz rozwiązania konfliktu czy poprawy komunikacji, tym mniejsze są straty i ból.
  • Mediacja nie jest terapią więc nie jest niezbędne zagłębianie się we wszystkie niuanse emocji. Konkretne ustalenia wypracowane wspólnie pomagają wprowadzić relacje na właściwy tor.

Krótka rozmowa telefoniczna jest bezpłatna i umożliwia sprawdzenie, jaki jest kontakt z mediatorem/ mediatorką oraz wyrobienie sobie zdania, czy mogłoby to być pomocne. Dbamy o to, żeby obie strony mediacji miały możliwość zadania własnych pytań. Rozmowa telefoniczna jest jednym z małych kroków, które składają się na proces dojrzewania do decyzji skorzystania z pomocy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *