Kiedy mediacja może nie doprowadzić do porozumienia?

Zazwyczaj do mediacji trafiają konflikty już zaognione. Wysoki poziom emocji, poczucie skrzywdzenia, brak zaufania, wszystko to utrudnia konstruktywną rozmowę. Jeśli jednak uczestnicy konfliktu wyrażą gotowość poszukiwania rozwiązań, istnieje szansa na wspólne ustalenia.

Są jednak sytuacje, w których mediacje mają małe szanse powodzenia. Ma to miejsce wtedy, gdy choć jedna ze stron  stosuje narrację dogmatyczną. Podejście takie polega na przekonaniu, że:

Jest jedna prawda i ja ją znam.

Narracja dogmatyczna odrzuca inne spojrzenie na rzeczywistość jako nieprawdziwe, a w konsekwencji traktuje myślących inaczej jak wrogów, których należy zniszczyć.

Takie nastawienie uniemożliwia jakiekolwiek pojednanie, podstawowym bowiem warunkiem pojednania, czy uszanowania potrzeb i przekonań osoby inaczej myślące,j jest znalezienie wspólnego mianownika. Miejsca i formy uzgodnień gdzie obie strony mogą się spotkać.

Istotą dogmatyzmu nie jest to jaki pogląd się wyznaje, tylko jak się go wyznaje. Osoby z takim sposobem myślenia są skrajnie nietolerancyjne wobec inności. Nie ma znaczenia, czy inaczej myśli małżonek, dziecko, sąsiad czy osoba obca. Wszak według dogmatyka jest tylko jedno słuszne i uzasadnione podejście (jego).

1 thought on “Kiedy mediacja może nie doprowadzić do porozumienia?”

  1. Pingback: Kto Ma Rację I Czemu Prowadzi To Do Kryzysu Związku - Monika Jędrzejewska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *