Dynamika konfliktu. Czy sprawca zranienia może czuć się źle?

Nie jest łatwo ani przyjemnie uświadomić sobie, że  sprawiliśmy bliskiej osobie ból, a może nawet nie jesteśmy dumni z tego co zrobiliśmy. Wolimy mieć  dobre zdanie na swój temat, dlatego najczęściej poszukujemy winnego. To wytłumaczenie, „racjonalne uzasadnienie” staje się usprawiedliwieniem, które przerzuca na osobę skrzywdzoną odpowiedzialność za to, co ją spotkało. Innymi słowy: „sama jest sobie winna”, „aż się prosił”, „każdy na moim miejscu zrobiłby tak, albo podobnie”. Przy takim podejściu  relacja łatwo zamienia się we wzajemne oskarżenia, walkę. Jeśli jednak mamy na celu  naprawę związku, konieczne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje działania, przeżycie nieprzyjemnego odczucia że nie jesteśmy tak idealni, jak chcielibyśmy o sobie myśleć.

W związku zazwyczaj odpowiedzialność za konflikty spoczywa na obydwu partnerach, i każdy potrafi być czasem agresorem, a czasem jest ofiarą. Zaakceptowanie niejednoznaczności swojej pozycji (nikt nie jest tylko katem ani wyłącznie ofiarą) sprawia, że możliwa staje się akceptacja swoich  działań, ich konsekwencji, gotowość do wyrażenia żalu i prośby o wybaczenie.

Nie wypieranie się swoich negatywnych emocji, chęci sprawienia bólu i pragnienia odwetu sprawia, że możliwe staje się współprzeżycie wyrządzonej krzywdy bez wynajdowania wytłumaczeń.

Ważne, by każdy z partnerów dokonał takiego rachunku sumienia i przeszedł tą drogę emocjonalnego oczyszczenia. Wzajemność i równowaga jest niezwykle ważna w związku partnerskim, a tylko taki może jako całość przekształcać trudności i przeszkody w budujące lekcje.

Mediacje lub terapia stwarzają możliwość bezpiecznego przejścia przez ten proces. Często wielka ilość własnego bólu, żalu, złości utrudnia dostrzeżenie i akceptację, że samemu także jest się sprawcą. Obce osoby, sala w ośrodku są sprzyjającymi elementami w procesie zmiany.

Czy są oznaki świadczące o tym, ze nawet proces mediacji może nie przynieść pojednania i wybaczenia? Tak, podstawowym znakiem jest przekonanie o swojej racji i nieomylności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *