Jak radzić sobie z konfliktami w związku?

Jeszcze do kilkadziesiąt lat temu życie w pojedynkę było trudne i społecznie oceniane negatywnie. Obecnie każdy bez trudu jest w stanie utrzymać się sam żyjąc w znośnych warunkach. Jeśli osoba w związku czuje się źle może rozstać się, wystąpić o rozwód i poradzić sobie jako singiel a także stworzyć nowy związek. Rodziny składane, patchworkowe stały się znakiem naszych czasów.

Życie w pojedynkę okazuje się także wpisywać w trend nadmiernej produkcji dóbr. Każdy w swoim gospodarstwie domowym potrzebuje podstawowych sprzętów, których nabywanie jest reklamowane, społecznie akceptowane. Łatwość wyrzucania przedmiotów, które przestały być funkcjonalne,a nawet przestały się po prostu podobać przekłada się także na sferę relacji. Nowe związki jawią się jako bardziej ekscytujące, a gdy tracą powab nowości łatwo można je zastąpić inną osobą. Co prawda jest to powierzchowne, ale pęd dzisiejszego świata rzadko premiuje głębię.

Człowiek zmęczony ciągłym przyzwyczajaniem się do nowej osoby może z czasem zacząć pragnąć wolniejszych zmian, większej bliskości i poczucia bezpieczeństwa jakie niosą stałe, długotrwałe związki. Na szczęście terapia par przestała być kojarzona z patologią i zaburzeniami emocjonalnymi, a staje się w społecznym odbiorze akceptowalną formą dbania o jakość relacji. Dla osób nie chcących brać udziału w terapii jest spora oferta warsztatów i kursów pogłębiania związku, na których pary mogą wspólnie przeżywać odkrywanie i uwalnianie wyniesionych z domu negatywnych wzorców więzi bądź zachowań. Podczas wspólnych nowych, odświeżających doświadczeń łatwiej jest wypracować nowy sposób komunikacji, otwartości, bliskości, zaufania czy namiętności.

Jeśli i takie doświadczenia budzą dystans – można sięgnąć po inną formę pracy we dwoje korzystając z książek, lub materiałów do samodzielnej pracy. We dwoje, w miejscu i czasie wybranym dla zapewnienia spokoju i intymności na spotkanie ze wszystkimi emocjami, które się pojawią – to może być także dobra droga.

Dla par, które pragną pogłębić swój związek, lepiej radzić sobie z kłótniami, konfliktami i czerpać więcej radości ze wspólnego bycia przygotowaliśmy program:

Bliskie Spotkania – 10 sesji poświęconych tematom istotnym w każdym związku.

Podczas tych spotkań przyglądamy się jak pracują w waszym związku, jaki macie a jaki chcielibyście mieć styl rozwiązywania problemów. Między spotkaniami wykonujecie prawdziwa pracę przyglądając się indywidualnie różnym tematom i rozmawiając na gorące, istotne tematy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *