Skorupy naczyń na podłodze

Ciągłe pretensje w związku – jak sobie z nimi poradzić?

Pretensje najłatwiej rozpoznać po tonie głosu i zarzutach, które mogą dotyczyć wciąż tych samych spraw albo przypadkowych tematów wywołujących negatywne emocje. Pretensje i głębokie poczucie niezadowolenia, które za nimi stoi, nie pojawiają się nagle, rozwijają się powoli przez dłuższy czas. Wtedy, kiedy je dostrzegamy, napięcie jest już na tyle duże, że staje się męczące i uciążliwe.

Narastające niezadowolenie i narastające pretensje, jeśli nic z nimi nie zrobimy, wcześniej czy później doprowadzą do kryzysu.

Pretensje zazwyczaj biorą się z poczucia, że to, co jest dla nas ważne i o co upominamy się w związku nie jest dostrzegane i brane pod uwagę. Poczucie lekceważenia istotnych potrzeb, a co za tym idzie, nas samych, wywołuje frustrację a gdy ta narasta, przeradza się w złość.

Rada na rozładowanie negatywnych emocji, które stoją za pretensjami, jest prosta, choć w praktyce wcale niełatwa do zrealizowania.

Najważniejsze jest wysłuchanie narzekającej osoby i wyłowienie głównych przyczyn jej niezadowolenia. Często potrzebnych jest klika uściśleń, by dojść do źródeł, będących podstawą takich reakcji.

Jeśli już dowiedzieliśmy się co jest przyczyną i informacja ta została potwierdzona, nadchodzi czas, by zastanowić się co można z tym zrobić. Ta część rozmowy jest także trudna, choć w inny sposób. Zazwyczaj mamy wyobrażenie jak powinniśmy zachowywać się my oraz partner/ka. Znalezienie sposobu, który dla nas jest akceptowalny, a równocześnie uwzględnia potrzeby partnera/rki jest najlepszym rozwiązaniem, a dochodzenie do niego przypomina negocjacje.

Trzeci etap to wdrożenie ustaleń. Przypominanie sobie nawzajem o ustaleniach (przy jednoczesnym unikaniu wypominania błędów) i wspieranie się w wypracowywaniu nowych nawyków to wspólna praca i wymaga pozytywnego podejścia do współdziałania.

Podsumowując:

 • Aktywnie słuchaj by odkryć przyczyny napięcia.
 • Negocjuj, co z tym zrobić by wyeliminować lub zmniejszyć ilość negatywnych emocji.
 • Wdrażajcie wspólnie ustalenia w duchu współpracy by pojawiała sie nowa jakość w waszym związku.

Jeśli obserwujecie brak wiary w zmianę, w gotowość realizowania wspólnych ustaleń, najlepiej skorzystać z pomocy mediatorów aby zorientować się, co zrobić z tym kryzysem.

2 thoughts on “Ciągłe pretensje w związku – jak sobie z nimi poradzić?”

 1. Maciej Panabazys

  Osoby, które mają „pretensje do całego świata” często mają nierozwiązane konflikty emocjonalne, podlegają też niekonstruktywnym przekonaniom. Takim osobom łatwiej jest negatywnie oceniać innych – w ten sposób chronią samych siebie. Przyczyn może być wiele. Nie wiadomo na ile partner jest gotów poszukiwać rozwiązań. Na początek dobrze jest zrobić mapę tego, czego każde z was potrzebuje, żeby czuć się w związku dobrze. Z tego najczęściej pojawiają się obszary, gdzie druga osoba nie chce, nie może, nie jest w stanie odpowiedzieć lub zareagować w sposób, jaki byłby idealny dla zgłaszającego/ zgłaszającej problem. Tu zaczyna się próba zrozumienia i ułożenia się z tymi różnicami.

 2. Mój partner ma pretensje do mnie i do całego świata wokół. Cały czas mi coś zarzuca i wierci dziurę w głowie na tyle, że odbiera mi motywację do wszystkiego i doprowadza do płaczu i awantur. Wydzwania do mnie z pretensjami do pracy i po pracy to samo. Drobnostka jest wypominana tygodniami. Ja już nawet nie chcę mu tłumaczyć czegoś bo wychwyca coś innego i dochodzi nowy powód do pretensji. Twierdzi, że mnie bardzo kocha. Tylko szkoda, że wszystko co dla mnie zrobi jest wypominane i uważa, że nic nie doceniam.
  Co powinnam zrobić? Jestem na skraju wytrzymałości.
  Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *